Zobacz także

Atrakcje regionu: poznajemy warmińsko-mazurskie wioski tematyczne

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  ciekawe miejsca na warmii i mazurach,  warmińsko-mazurskie wioski tematyczne

Jeśli podczas urlopu chcesz poznać kulturę Warmii i Mazur, proponujemy wyprawę szlakiem tematycznych wiosek. W ten sposób nie tylko uciekniesz od turystów wydeptujących znane wszystkim ścieżki, ale przede wszystkim zagłębisz się w regionalny folklor, odkryjesz wyjątkowe miejsca i przepiękne, dziewicze krajobrazy.

Jeśli chcesz poznać region, odpuść sobie kolejną wizytę w Giżycku albo w Mikołajkach. Tym razem czas na warmińskie i mazurskie wioski, które kryją mnóstwo osobliwości. W regionie jest sporo takich miejsc – dzisiaj przybliżymy ci kilka z nich. Znajdziesz tam lokalne rękodzieło, ekologiczne jedzenie, unikalną architekturę, a nawet poczujesz się jak w bajce.

Wioska Aniołów – Aniołowo


Aniołowo to jedyna wieś w Polsce, która nosi tę nazwę. Leży niecałe dwadzieścia kilometrów od Elbląga, więc podczas wizyty w tym mieście, warto znaleźć czas, by odwiedzić również to miejsce. Jej atutem jest malownicza lokalizacja pośród wzgórz Wysoczyzny Elbląskiej oraz urokliwe zabytkowe domostwa. Wokół wsi biegną ścieżki spacerowe oraz trasa, którą da się pokonać rowerem lub konno. Podczas organizowanych tam warsztatów można zrobić własnego aniołka, nauczyć się wypieku chleba i anielskich ruchańców – ten rodzaj racuchów został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Poza tym we wsi znajduje się skansen maszyn rolniczych oraz galeria sztuki, gdzie prezentowane są prace mieszkańców.

Sprawdź ofertę noclegową w miejscowości i okolicach, zobacz: Noclegi w Aniołowie

Wioska Warmińskich Straszydeł – Węgój


Region to nie tylko miejsca anielskie – we wsi Węgój, położonej niedaleko Biskupca, na turystów czekają bohaterowie warmińskich legend. To leśne duchy, rusałki i mieszkańcy jezior, którzy skutecznie potrafili uprzykrzyć życie mieszkańcom regionu. Tutaj dowiesz się, dlaczego Licho nie śpi, poznasz Smętka, a jeśli nie zbłądzisz, trafisz do chatki Babojędzy. Po drodze poznasz również inne leśne duchy, które czekają na ciebie przy leśnej ścieżce edukacyjnej. Jej wykonawcy pomyśleli o wszystkim – przy chatce znajdziesz miejsce, gdzie wygodnie odpoczniesz, a nawet będziesz mógł rozpalić ognisko. Jeżeli dopisze pogoda, koniecznie odpocznij nad jeziorem, przy którym znajduje się wiejska plaża.

Dowiedz się więcej o miejscowości i ścieżce edukacyjnej, zobacz: Wioska Straszydeł Warmińskich

Wioska Garncarska – Kamionka


Region szczyci się również rękodziełem, więc jeśli chcesz zobaczyć, jak dawniej powstawało, koniecznie przyjedź do Kamionki, która jest prawdziwą garncarką wioską. W leżącej niedaleko Nidzicy miejscowości kultywowane są ginące zawody i obyczaje. Znajdziesz tu ceramikę, wyroby krawieckie i produkty z papieru czerpanego stworzone dawnymi technikami – można je kupić podczas comiesięcznych jarmarków. Mieszkańcy nie ograniczają się tylko do tego, otwierają przed turystami swoje domy, zapraszając ich na pokazy oraz warsztaty. Na zwiedzających czekają również zabytkowa garncarnia i mazurska kuźnia a także ogród pokazowy z tysiącami roślin. Naprawdę warto tu przyjechać!

Wioska Ekologicznej Żywności – Praslity


W okolicach Dobrego Miasta znajduje się wieś Praslity, gdzie dzięki staraniu członków Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych, można znaleźć prawdziwą ekologiczną żywność. Tutaj kupisz zdrowe warzywa i owoce, a także otrzymasz szansę udziału w warsztatach, podczas których dowiesz się, jak piec chleb na zakwasie lub warzyć piwo metodą średniowiecznych browarników. W Praslitach poznasz prawdziwe smaki Warmii, a w okolicy wsi nacieszysz się bliskością przyrody. Tamtejsze lasy są wspaniałą scenerią spacerów, podczas których nie trudno o spotkanie z żyjącymi tam zwierzętami.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."