Zobacz także

Mazury mniej znane: Morąg

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  gdzie na mazury,  gdzie na mazury na weekend

Zobacz również

Morąg to kolejne mazurskie miasteczko, które leży poza szlakami, jakimi najczęściej podążają turyści. Warto jednak umieścić je na swojej mapie, gdyż znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by cieszyć się udanym wypoczynkiem.

700 lat Morąga


Morąg leży tylko dwadzieścia pięć kilometrów od Ostródy, na terenie Pojezierza Iławskiego. Jego atutem jest atrakcyjna okolica i wiele ciekawych zakątków, które obejmuje Miejski Szlak Turystyczny. W mieście znajdziemy na przykład zabytki, pamiętające czasy średniowiecza, gdy Krzyżacy wybudowali tam swoją strażnicę – najpierw drewnianą, później murowaną. Właśnie wokół zamku rozwijała się osada, a od 1327 roku miasto.

Wiele zabytków Morąga uległo zniszczeniu podczas pożarów i wojen, ale na pewno warto zobaczyć te zachowane i poddane odbudowie.

Co warto zobaczyć w mieście?


W Morągu zachowało się kilka interesujących zabytków, świadczących o jego długiej tradycji. Jednym z nich jest serce każdego miasta – zabytkowy, gotycki ratusz. Chociaż od XIV wieku przeszedł kilka zmian, udało się zachować jego średniowieczny charakter. Już z daleka nasze oczy przyciąga jego ceglana bryła oraz smukła wieżyczka wieńcząca dach. Wejścia do dawnego ratusza strzegą armaty z czasów wojny prusko-francuskiej (1870-71). W środku swoją siedzibę ma między innymi Urząd Stanu Cywilnego, informacja turystyczna oraz Morąska Izba Pamięci Historycznej.

Zamek krzyżacki to kolejny ważny przystanek na turystycznej mapie miasta. Jego początki sięgają 1280 roku, gdy mieściła się tam strażnica, późnej swą siedzibę miał tam Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Henryk Reuss von Plauen, a po sekularyzacji rezydowali tam starostowie. W czasach swej świetności zamek miał trzy wieże i składał się z aż pięciu skrzydeł! Jednak jak wiele zamków na Mazurach również też zaczął niszczeć, popadając w ruinę. Gdy w 2001 roku trafił w prywatne ręce rozpoczęły się prace nad jego zabezpieczeniem – efekty można podziwiać podczas zwiedzania budowli.

Warto znaleźć również czas na wycieczkę do gotyckiego kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, którego budowę zainaugurowano w początkach XIV wieku. Wewnątrz znajdują się XV-wieczne malowidła umieszczone na ścianach prezbiterium oraz XIV-wieczny krucyfiks i płyty nagrobne, na uwagę zasługują również barokowe elementy wystroju, jak na przykład rzeźbione ołtarze.

Polecamy także wizytę w Muzeum Herdera, który mieści się w barokowym pałacu Dohnów. Zgromadzono tam eksponaty związane z kulturą i historią regionu oraz ciekawą kolekcję malarstwa holenderskiego.

Morąg na rowerze


Weekendowy wyjazd do Morąga to propozycja także dla aktywnych, na których czekają trzy szlaki rowerowe. To różnej długości pętle, biegnące przez okoliczne miejscowości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wyprawa czerwoną trasą – można nią bowiem okrążyć jezioro Narie. Poza tym na rowerzystów czeka jeszcze trasa niebieska (36,5 km) oraz zielona (40 km).

Jezioro Narie


Niedaleko Morąga leży jedno z najpiękniejszych jezior regionu – Narie. Jest to piękny akwen o urozmaiconej linii brzegowej z wieloma zatokami. Otaczają je mazurskie lasy i morenowe wzgórza. Jezioro to świetne miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale i wędkarzy oraz nurków, gdyż dzięki temu, że objęte zostało strefą ciszy, zachowało czyste i dość przejrzyste wody.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."