Zobacz także

Mazury mniej znane: Szwajcaria Orzyska

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  szwajcaria orzyska

Daj się zaskoczyć mazurskim krajobrazom i poznaj wyjątkowe miejsce, jakim jest tzw. Szwajcaria Orzyska. Tutaj swój raj odnajdą rowerzyści, wielbiciele przepięknych krajobrazów i osoby, które poszukują miejsca, gdzie naprawdę można oderwać się od codzienności.

Gdzie szukać Szwajcarii Orzyskiej?


„Szwajcaria Orzyska” nie jest terminem geograficznym, to nazwa, którą ukuto kilkadziesiąt lat temu, gdy na początku XX wieku okolicę odkryli dla siebie ówcześni letnicy. Szczególnie docenili niewielką wioskę Ublik, ale atrakcyjny obszar sięga jeszcze do miejscowości Odoje. Jak nietrudno się domyślić, teren swoim ukształtowaniem przypomina nieco pogórze, a dodatkowy urozmaicony jest licznymi większymi i mniejszymi jeziorami. Zapaleni żeglarze na pewno znają rynnowe jezioro Buwełno, ale oprócz niego warto zwrócić uwagę też na Ublik Wielki i Ublik Mały. Poza tym Szwajcaria Orzyska zachwyca też przyrodą – zobaczysz tu łęgi, torfowiska oraz bagna. W okolicy miejscowości Cierzpięty utworzono nawet rezerwat przyrody Bagna Nietlickie. Warto się tam wybrać.

Szwajcaria Orzyska – ciekawe miejsca


Co warto zobaczyć podczas wypoczynku w okolicach Szwajcarii Orzyskiej? Odkryjcie miejsca, w których zakochali się nasi pradziadkowie. Odoje i Ublik mają niepowtarzalny urok, który z biegiem czasu nie stracił na mocy. W Odojach odetniesz się od hałaśliwej codzienności i zobaczysz, czym tak naprawdę jest spokój mazurskiej wsi. Przebiegają tędy szlaki rowerowe, a do zabytków zalicza się między innymi wiadukty kolejowe z początku XX wieku i budynek stacji kolejowej. Niedaleko miejscowości znajduje się jedno z większych jezior, jakim jest Orzysz.

Z kolei Ublik to nadal bardzo urokliwe letnisko. Jedną z miejscowych atrakcji jest XIX-wieczny pałacyk otoczony zadbanym parkiem. Zbudował go jeden z właścicieli wsi, w latach 30. XX wieku mieścił się tu pensjonat Wehrmachtu, w ostatnim roku wojny pałacyk spłonął. Na szczęście udało się go odbudować i dzisiaj jego pokoje zajmuje wygodny hotel. Do Ublika warto przyjechać ze względu na jeziora Ublik Wielki (połączony kanałem z jeziorem Buwełno) i Ublik Mały, nad którym znajdują się pola biwakowe.

Niedaleko, w okolicy wsi Cierzpięty, zobaczysz pozostałości umocnień, będących pamiątką po ostatniej wojnie. Ale prawdziwym skarbem okolicy jest przyroda… Polecamy wizytę na Bagnach Nielickich, które położone są pomiędzy Niegocinem a Śniardwami. To ostoja wielu gatunków ptaków, w tym żurawi. Podczas jesiennych przelotów gromadzi się ich tu nawet pięć tysięcy. Rezerwat jest trudno dostępny, a najlepszy punkt widokowy stanowi mostek znajdujący się na północ od Cierzpięt. Można do niego dotrzeć drogą biegnącą wzdłuż jeziora Buwełno.

Szwajcaria Orzyska na rowerze


Jeżeli szukasz pomysłu na krótką i niezbyt forsowną wycieczkę rowerową, to Szwajcaria Orzyska spełni twoje oczekiwania. Wystarczy, że wybierzesz zielony szlak, który biegnie z Orzysza do Okartowa. Do pokonania jest tylko trzydzieści kilometrów, a po drodze zobaczysz mnóstwo ciekawych miejsc: gęste lasy w okolicy Ublika, jeziora oraz bagna i torfowiska.

Przebieg szlaku: Orzysz → Grądy → Odoje → Danowo → Stoczki → Ublik → Cierzpięty → Zastrużne → Drozdowo → Wężewo → Okartowo

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."