Zobacz także

Urodziny Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie

A A

leśniczówka pranie,  leśniczówka pranie wydarzenia

Zobacz również

Bez tego miejsca okolice Ruciane-Nidy nie byłyby takie same. Mały domek na leśnej polanie podbił serce Konstantego I. Gałczyńskiego, zakochali się w nim również turyści, którzy przyjeżdżają specjalnie dla twórczości poety. Już za kilka dni w Leśniczówce Pranie będzie można odkryć kolejne karty życia artysty.

Magia leśniczówki…


Bezsprzecznie o magii leśniczówki przesądza jej lokalizacja. Wybudowano ją pośród lasów Puszczy Piskiej, na polanie sąsiadującej z Jeziorem Nidzkim. Do niewątpliwych atrakcji okolicy należy meandrująca Krutynia, małe leśne jeziorka i otulone mgłą łąki… Takie miejsce musiało przypaść do gustu wrażliwej duszy poety.

Gałczyński zaczął przyjeżdżać do Prania w lipcu 1950 roku, gościł wtedy u leśniczego Stanisława Popowskiego. O tym, jak dobrze czuł się podczas tych wczasów świadczy ilość utworów, jakie tu napisał. Wśród nich znalazły się między innymi „Kronika Olsztyńska”, „Niobe”, „Wit Stwosz”, „Pieśni”, „Ezop świeżo malowany”, „Rozmowa liryczna”, „Spotkanie z matką”, „Księżyc”, „W leśniczówce”. Snuł nawet plany, by w okolice Jeziora Nidzkiego przenieść się na stałe. Wszystko zmieniła śmierć artysty w grudniu 1953 roku.

Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jednym z najciekawszych wydarzeń, jakie mają tu miejsce są lipcowe i sierpniowe spotkania artystyczne, w których biorą udział znany muzycy i aktorzy. Artyści na nowo interpretują twórczość poety. Wydarzenie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

113. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego


Muzeum przykłada wielką wagę do tego, by celebrować ważne daty. A do najbardziej istotnych należą oczywiście urodziny poety, który przyszedł na świat 23 stycznia 1905 roku. Z tej okazji muzeum zaprasza na spotkanie z Jagienką i Wojciechem Kassami. Opowiedzą o historii młodzieńczego uczucia poety do Jadwigi Łopuszańskiej. Opowieść powstała na podstawie nieznanych listów i wierszy poty.

Spotkanie „Po pierwsze miłość” zostało zaplanowane na 27 stycznia, na godzinę 17:30. Wieczór zakończy się tortem i lampką wina.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."