Zobacz także

5 skarbów architektury Warmii i Mazur

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  ciekawe miejsca warmia i mazury

Zobacz również

Warmia i Mazury to nie tylko jeziora – zdają sobie z tego sprawę niemal wszyscy turyści. To także zabytki nawet dzisiaj zachwycające swoją architekturą i rozmachem, z jakim powstały. Przedstawiamy pięć miejsc w regionie, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Drogosze – pałac Dönhoffów


Region kojarzy się przede wszystkim z gotyckimi zamkami, które podczas swojego panowania budowali Krzyżacy. Ale na Warmii i Mazurach można znaleźć również rezydencje tamtejszej arystokracji, a do najbardziej okazałych należał pałac w Drogoszach. Budowę pałacu ukończono w 1714 roku, a zlecił ją Bogusław Fryderyk von Dönhoff. Budowla utrzymana była w stylu barokowym, chociaż później wielokrotnie go przebudowywano i unowocześniano. Ze względu na wielkość oraz zgromadzone przez właścicieli działa sztuki pałac nazywano Wschodniopruskim Wersalem. Jak głosi legenda, pałac posiada 12 kominów, tyle, ile miesięcy w roku, 52 komnaty – ile tygodni, 365 okien – ile jest dni w roku, 4 kolumny – ile jest pór roku oraz 7 balkonów, odpowiadających ilości dni w tygodniu.

Orneta – kościół św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty


Czy kościół może przypominać zamek? Ten w Ornecie może sprawiać takie wrażenie, a wszystko przez rozmach, z jakim biskup Herman z Pragi chciał ozdobić swoją siedzibę. Nie wszyscy wiedzą, że w XIV wieku nieduże obecnie miasteczko pełniło rolę stolicy województwa warmińskiego. Dzięki temu dzisiaj możemy oglądać naprawdę piękną budowlę, której zewnętrzne ściany zdobią ceramiczne dekoracje. Równie bogate jest jego wnętrze, gdzie można zobaczyć na przykład barokowy główny ołtarz i ambonę, rokokowy ołtarz różańcowy czy gotycki krzyż.

Frombork – Wzgórze Katedralne


Miasto, położone nad Zalewem Wiślanym, rozsławiła osoba Mikołaja Kopernika oraz tamtejsze Wzgórze Katedralne. Przepiękny zespół gotyckich budowli do dzisiaj przyciąga turystów, którzy zachwycają się XIV-wieczną strzelistą archikatedrą z bogatym wyposażeniem. Oprócz niej zabudowę wzgórza stanowi Wieża Radziejowskiego ze słynnym Wahadłem Foucaulta i punktem widokowym na szczycie, Wieża Kopernika, w której mieściło się mieszkanie astronoma, oraz dawny Pałac Biskupi. Obecnie w ostatnim budynku mieści się muzeum.

Święta Lipka – sanktuarium maryjne


Sanktuarium w Świętej Lipce to jedno z największych miejsc kultu na Warmii i Mazurach. Niewielka miejscowość leży na trasie z Reszla do Kętrzyna i stanowi obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów podróżujących tą drogą. Znajdujący się tam kościół to przykład przepięknego budownictwa sakralnego doby baroku. Uwagę zwraca już przepiękna kuta brama, a samo wnętrze po prostu zapiera dech. Ściany sanktuarium zdobią barwne freski oraz bogate wyposażenie. Jednym z jego najcenniejszych elementów są imponujące organy. Ich dźwięku można posłuchać latem podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.

Lidzbark Warmiński – Zamek Biskupów Warmińskich


Wśród zachwycających budowli regionu nie mogło zabraknąć zamku. Zapraszamy więc do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie znajduje się dawna rezydencja biskupów warmińskich. Budowę rozpoczęto zaraz po przeniesieniu stolicy biskupstwa z Ornety, nowa siedziba musiała więc być okazała. Składał się na nią zarówno zamek, jak i przylegające budynki, takie jak spichlerze, wozownia, stajnia, młyn, tartak i kuźnia. Całość otoczono zostało fosą i murami obronnymi, zupełnie niezależnymi od miasta. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Ignacy Krasicki, duchowny, ale i wybitny oświeceniowy twórca, autor bajek i poematów heroikomicznych. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie warmińskich biskupów i towarzyszących im dworów.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."