Zobacz także

Atrakcje regionu: poznaj Barczewo

A A

warmia i mazury ciekawe miejsca,  ciekawe miejsca warmia i mazury

Warmia i Mazury słyną z uroczych zakątków i klimatycznych miasteczek. Do takich na pewno należy Barczewo, które dla osób podróżujących po regionie powinno być jednym z przystanków.

Mała Wenecja Północy


Barczewo położone jest niedaleko stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Od Olsztyna dzieli je tylko kilkanaście kilometrów, ale charakter miasteczka w niczym nie przypomina gwarnego ośrodka. Dzięki otoczeniu lasów i bliskości jezior jest tu cicho i spokojnie, przez Barczewo przepływają rzeki Pisa i Kiermas, a przerzucone przez nie mosty, znajdujące się w granicach Starego Miasta, przypominają niektórym kładki nad weneckimi kanałami – stąd ciekawy przydomek.

Historia Barczewa sięga średniowiecza. Pierwsze lokowanie miasta miało miejsce w 1325 roku, jednak znajdowało się ono w miejscu obecnego Barczewka. Gród został jednak zniszczony przez Litwinów i zdecydowano o jego odbudowie w miejscu, które bardziej sprzyjało stworzeniu skutecznej strategii obronnej. Do chwili obecnej zachował się oryginalny plan miasta i zabytki, których historia sięga XIV wieku.

Miasto Feliksa Nowowiejskiego


Barczewo jest niezwykle dumne z faktu, iż w 1877 roku urodził się w nim Feliks Nowowiejski. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który napisał muzykę do „Roty”. Jego dziełem są liczne kompozycje organowe i fortepianowe oraz opery „Emigranci” i „Legenda Bałtyku”. Przez chwilę, zaraz po drugiej wojnie światowej, miasto nosiło nawet nazwę Nowowiejsk, którą ostatecznie zamieniono na Barczewo.

Dzisiaj Barczewo nadal kultywuje pamięć o Feliksie Nowowiejskim. Na odwiedziny turystów czeka Salon Muzyczny, który znajduje się w budynku stojącym na miejscy rodzinnego domu kompozytora. Można tam zobaczyć wiele osobistych pamiątek: fotografie, rękopisy, fortepian czy przedmioty codziennego użytku. Poza tym na przełomie maja i czerwca w Barczewie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Wydarzenie upamiętnia postać wielkiego patrioty, jakim był kompozytor, oraz promuje dzieła oratoryjne i kompozycje chóralne wykonywane a cappella.

Co trzeba zobaczyć w Barczewie?


Turyści, którzy przyjadą do Barczewa, na pewno docenią urok jego starej części. Stare Miasto nadal zachowało średniowieczny układ, wybudowane bowiem zostało na planie prostokąta z regularną siatką ulic. Kilka lat temu jego część została zrewitalizowana – zadbano o zabytki, wyeksponowano  stanowiska archeologiczne z odkrytymi oryginalnymi murami i fundamentami, wymieniono też nawierzchnię i stworzono miejsca spacerowe.

Podczas zwiedzania Barczewa nie można pominąć tamtejszych zabytków sakralnych. Najważniejszym jest kościół pw. św. Anny i św. Szczepana, wybudowany w 1386 roku. Przez pożary i odbudowy oryginalna bryła nie zachowała się w całości, ale i tak warto zwrócić uwagę na strzeliste sklepienia i barokowe wyposażenie. Charakterystycznym elementem wyróżniającym kościół jest wieża zwieńczona blaszanym hełmem. Z XIV wieku pochodzi też kościół św. Andrzeja Apostoła. Również on był wielokrotnie przebudowywany i może poszczycić się bogatym barokowym wystrojem. Świątynia jest miejscem, w którym znajduje się piękny manierystyczny nagrobek Andrzeja Batorego – biskupa warmińskiego i bratanka króla Stefana Batorego. Dostojnik pochowany został jednak w Siedmiogrodzie.

W Barczewie znajduje się też bardzo dobrze zachowany budynek synagogi. Świątynię wybudowano w 1894 roku i utrzymano w stylu klasycystycznym, obecnie jest siedzibą galerii sztuki.

Warto zobaczyć także neogotycki ratusz i wejść na szczyt jego wieży. To bardzo dobry punkt widokowy, z którego roztacza się widok na piękne Barczewo i uroczą okolicę. Turyści mogą z niego korzystać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego – w innym przypadku konieczna jest rezerwacja telefoniczna i to tylko wtedy, gdy grupa, która chciałaby wejść na wieżę widokową liczy więcej niż pięć osób.

Barczewo dla aktywnych


Barczewo jest dumne ze swojej długiej historii, ale nie skupia się wyłącznie na promowaniu zabytków. To miasto czeka na amatorów aktywnego wypoczynku, którzy w okolicy znajdą wiele ciekawych rozrywek. Jedną z nich jest wypoczynek na plaży miejskiej, położnej nad jeziorem Orzyc Wielki. Otoczona lasem, ogrodzona i dobrze przygotowana dla plażowiczów stanowi ulubione miejsce letniej rekreacji barczewian i turystów.

Przez jezioro Orzyc biegnie również szlak kajakowy i jest to kolejna aktywność, którą Barczewo przyciąga osoby planujące wypoczynek. Dzięki położeniu nad dwiema rzekami można zaplanować wiele ciekawych wypraw kajakami. Trasy biegną rzekami Pisa i Kiermas oraz pobliskimi jeziorami.

Zadbano też o rowerzystów, na których czeka sieć tras. Popularny jest szlak czerwony, zobacz jego dokładny przebieg >>>

Warto również wspomnieć, że przez Barczewo biegnie Szlak św. Jakuba. Oznaczony charakterystycznymi muszelkami prowadzi do hiszpańskiego miasteczka Santiago de Compostela. Jest ono celem pielgrzymek już od prawie tysiąca lat, a sieć ścieżek pokrywa niemal całą Europę.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."