Zobacz także

Pojezierze Ełckie. Dobre miejsce na wypoczynek

A A

ciekawe miejsca w ełku,  ełk ciekawe miejsca,  pojezierze ełckie ciekawe miejsca

Zobacz również

Pojezierze Ełckie jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią Mazur. Przebywający tam turyści wypoczywają nad czystymi jeziorami, pośród zielonych lasów… Miejsce jest idealne dla osób, które nie lubią leniuchować, bo też trudno usiedzieć w miejscu, gdy wokół czeka tyle atrakcji!

Ełk – miasto przyjazne turystom


Ełk jest malowniczym miasteczkiem, którego początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza i jaćwieskiego panowania. We współczesnym Ełku brak jest jednak większych śladów zamierzchłej przeszłości, co nie oznacza, że nie znajdziemy miejsc wartych zobaczenia. Miasteczko sprawia wrażenie zadbanego, co wcale nie zmienia się wraz z poznawaniem jego zakątków.

Zabudowę centrum stanowią przede wszystkim kamieniczki powstałe na przełomie XIX i XX wieku Warto zobaczyć tam także Muzeum Kropli Wody, mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień na zbiegu ulic Kajki i 11 Listopada, neogotycką katedrę św. Wojciecha oraz ruiny zamku krzyżackiego, znajdujące się na wyspie Jeziora Ełckiego.

Szukając wytchnienia można wybrać się do jednego z ełckich parków. Naszą propozycją jest park Mikołaja Kopernika nad rzeką Ełk. Miejsce zostało zaprojektowane tak, by przypominało Układ Słoneczny i gwiazdozbiory. Nie zapominajmy również o jeziorze – w końcu to ono stanowi jedną z głównych atrakcji miasta.

Wypoczynek nad Jeziorem Ełckim


Jezioro Ełckie leży w granicach administracyjnych miasta i stanowi jedno z miejsc, w których wiosną i latem toczy się życie towarzyskie. Turyści mogą tam spacerować nowoczesną promenadą, zjeść mazurską rybę w jednej z przybrzeżnych restauracji a także zrelaksować się na miejskiej plaży. Aby na chwilę uciec od gwaru, wystarczy wybrać się do jednej z wypożyczalni sprzętu wodnego po rower wodny lub kajak. Na środku akwenu panuje większa cisza i spokój.

Wycieczka wąskotorówką


Ełcka Kolej Wąskotorowa to kolejna atrakcja, która czeka na turystów odwiedzających Pojezierze Ełckie. Przejażdżka jest jedyną w swoim rodzaju okazją, by sprawdzić, jak podróżuje się zabytkowym składem. Kolej działa w wybrane dni od maja do początku września, a przewozy odbywają się na trasie Ełk – Sypitki – Ełk.

Trasa pociągu jest niezwykle malownicza – można podziwiać mazurskie jeziora Selment Wielki oraz Regielskie, a także dziką przyrodę okolicy. W Sypitkach następuje około dwugodzinny postój, podczas którego rozpalane jest ognisko. Warto wybrać też się na zwiedzanie okolicy: nad rzekę Małkinię, do jaćwieskiego grodziska czy też do zabytkowego mostu kolejowego.

Rusz na kajak


Wypoczynek na Pojezierzu Ełckim to dobry pomysł na aktywny urlop – można wybrać się na przykład na kajaki. Dostępne w regionie trasy nie są wymagające, nie będą stanowić więc dużego wyzwania dla początkujących. Jednym z popularniejszych szlaków jest Łaźna Struga, która w końcowym etapie łączy się z rzeką Ełk. Spływy zazwyczaj rozpoczynają się w miejscowości Czerwony Dwór na jeziorze Szwałk Wielki, później kajaki płyną pośród lasów Puszczy Boreckiej, by w końcu wydostać się na otwarte łąki i podmokłe tereny. Koniec wycieczki następuje w Ełku – trwa ona kilka dni, więc warto zaopatrzyć się w namiot, gdyż baza noclegowa po drodze nie jest przystosowana dla kajakarzy.

Poznaj Puszczę Borecką


Spragnieni kontaktu z naturą powinni wybrać się do Puszczy Boreckiej, rozciągającej się na północnych krańcach Pojezierza Ełckiego. Urzekającym miejscem jest wieś Borki, położona pomiędzy jeziorami Litygajno i Łaźno – stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. A w Puszczy Boreckiej jest co oglądać: stare drzewostany, doliny z wartkimi strumieniami, mokradła i jeziora. Do tego na terenie kompleksu prowadzona jest hodowla żubrów. Aby zobaczyć te majestatyczne zwierzęta, trzeba pojechać do miejscowości Wolisko – ich życie można podglądać ze specjalnie przygotowanej platformy widokowej.

Przez teren Puszczy Boreckiej biegną liczne szlaki rowerowe, więc ro dodatkowy atut dla osób ceniących aktywność na świeżym powietrzu.

fot. thonatos / Pixabay.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."