Zobacz także

Bajkowe Mazury. 5 miejsc, w których się zakochasz

A A

co zwiedzać na mazurach,  ciekawe miejsca na mazurach

Zobacz również

Galindia
IZNOTA koło MIKOŁAJEK 

Zielone, gęste lasy i błyszczące tafle jezior sprawiają, że Warmia i Mazury to miejsce jak z bajki. Istnieją jednak zakątki, które wywierają na turystach naprawdę duże wrażenie i sprawiają, iż czują się, jakby trafili do zupełnie innego wymiaru. Odkrywamy dla was kilka z nich.

Ogrody Pokazowe i Motylarnia w Marcinkowie


Baśniowe ogrody z pięknymi, egzotycznymi roślinami na Mazurach są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zatrzymać się w miejscowości Marcinkowo, leżącej kilka kilometrów za Mrągowem, przy trasie prowadzącej w kierunku Olsztyna. Można powiedzieć, że to cały świat w pigułce – pachnąca lawendą Prowansja, Japonia, Maroko czy Egipt. Poza tym turyści znajdą tam również różankę z wieloma gatunkami róż czy ogród wiejski, w którym znalazły się rośliny rosnące dawniej w mazurskich obejściach. Dodatkowy koloryt tworzą woliery z bażantami i motylami (motylarnia stanowi obiekt naukowo badawczy). Ogrody Pokazowe można odwiedzać od maja do września.

Mazurolandia w Gierłoży k. Kętrzyna


Odwiedzając Mazurolandię można poczuć się jak Guliwer w Krainie Liliputów – wszystko dzięki bogatej ekspozycji miniatur słynnych budowli Warmii i Mazur. Z góry można popatrzeć między innymi na sanktuarium w Świętej Lipce, gotyckie zamki w Nidzicy, Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim, a nawet na Wilczy Szaniec (oryginał znajduje się nieopodal) i inne zabytki rozsławiające region. Mazurolandia to także prawdziwy park rozrywki, dzięki któremu turyści zajrzą też do grodziska rycerskiego oraz na polanę zamieszkaną przez postaci z mazurskich legend i baśni.

Galindia koło Rucianego-Nidy


Galindia – Mazurski Eden to bajkowe miejsce, które powstało dzięki sile wyobraźni i pasji. Galindia była krainą zamieszkiwaną przez jedno z pruskich plemion, stanowiącą rubieże kraju. Jej mieszkańcy zamieszkiwali tereny podmokłe i bagienne, które stanowiły dodatkową ochronę w przypadku ataku. Jak wyglądało ich życie można przekonać się w osadzie stworzonej nad brzegiem jeziora Bełdany, rządzonej przez wodza Yzeggusa II i jego małżonkę Helenę II Piękną. Na turystów czeka ośrodek wypoczynkowy składający się standardowo z centrum konferencyjnego i hotelu oraz niestandardowo z pieczar, lochów uroczysk leśnych, kamiennych kręgów i labiryntów. Organizowane są niezwykłe imprezy: napad Galindów, poszukiwanie bursztynu, wróżby, czary, rytuały, walki międzyplemienne…

Park Kadzidłowo


Do Kadzidłowa warto przyjechać, by nacieszyć się obecnością zwierząt. Mieszkańcami parku są rysie, wilki, sarny, bizony, żubry i inne gatunki… Większość zaprzyjaźniona jest z człowiekiem, dlatego obserwowanie ich na wybiegach nie stanowi większego problemu. Największa atrakcja tego miejsca to właśnie możliwość kontaktu z nimi. Do niektórych zwierząt można podejść na tyle blisko, by je pogłaskać, a nawet nakarmić.

Kraina Siedmiu Osobliwości w Jabłonce


Ciekawym miejscem na bajkowej mapie regionu jest wieś Jabłonka nad jeziorem Omulew i znajdująca się tam Kraina Siedmiu Osobliwości. To jedna z wiosek tematycznych, których w regionie jest całkiem sporo. W Jabłonce można poznać mazurskie legendy i tradycje – rolę przewodnika pełni tu Wodnik Omulek i jego rodzina. Turyści mogą tu spacerować ścieżkami Magicznego Lasu, poszukiwać skarbu ukrytego podczas pierwszej wojny światowej i zjeść pyszny posiłek w Leśnej Kuchni. Menu zawiera regionalne przysmaki, jak sandacz w kurkach, zupa grzybowa, babka ziemniaczana czy pierogi z rybą. Warto się tam wybrać większą grupą (powyżej 8 osób), bo tylko wtedy można skorzystać z oferowanych tam warsztatów i innych atrakcji.

fot. Jennifer Murray / Pexels.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."