Zobacz także

Weekend w Kętrzynie? Te miejsca musisz odwiedzić

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  ciekawe miejsca w kętrzynie,  co zwiedzać w kętrzynie

Zobacz również

Czy podczas mazurskich podróży zdarzało ci się pominąć Kętrzyn? To duży błąd, bo miasto ma sporo do zaoferowania turystom – od zabytków świadczących o bogatej historii, po ciekawe formy rekreacji. Podopowiadamy, jak spędzić czas w Kętrzynie.

Rastembork czyli Kętrzyn


Kętrzyn to miasto położone na Pojezierzu Mrągowskim, którego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza. Na jego obecnym terenie istniała bowiem osada Bartów, później zajęli ją Krzyżacy, budując na jej miejscu swoją strażnicę. Z biegiem lat skupiały się wokół niej domy, a osiedle nazywane Rastemborkiem zyskiwało na znaczeniu. W 1357 roku otrzymało prawa miejskie. Co ciekawe, chociaż miasto założyli Krzyżacy, to jego mieszkańcy nie chcieli ich panowania. Przystąpili nawet do Związku Pruskiego, który wypowiedział posłuszeństwo ówczesnym panom tych ziem. Po 1525 roku miasto znalazło się w granicach Prus Książęcych, a po drugiej wojnie światowej polskich. Wtedy też zmieniono nazwę miasta na Kętrzyn – to upamiętnienie Wojciecha Kętrzyńskiego, XIX-wiecznego polskiego działacza na Mazurach.

Szukasz ofert noclegowych w Kętrzynie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Kętrzynie

Co warto zobaczyć w Kętrzynie


Kętrzyn to miasto, które może podobać się turystom. Jest klimatyczny, a dzięki temu, że leży trochę na uboczu przyjezdni mogą złapać oddech i odpocząć od tłumu wczasowiczów, jaki snuje się po wcale nie tak dalekim Giżycku. Poza tym Kętrzyn kusi wieloma ciekawymi miejscami, budzącymi zachwyt w zwiedzających je osobach.

Prawdziwą dumą miasta są zabytki pamiętające jego wczesne lata. To zamek krzyżacki, który powstawała już po uzyskaniu przez Kętrzyn praw miejskich. Gotycka warownia została wybudowana na planie kwadratu, miała trzy baszty oraz stojącą w dziedzińcu okrągłą wieżę. Obecnie w gmachu mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie zgromadzono ciekawą kolekcję sztuki gotyckiej. Mniej więcej z tego samego okresu co zamek pochodzi kościół św. Jerzego. To świątynia o charakterze obronnym, którą Krzyżacy wybudowali w miejscu dawnej strażnicy. Swym wyglądem bardziej przypomina warownię – wszystko przez czworoboczne wieże oraz cele, które znajdują się w przyziemiu wieży zachodniej, w średniowieczu pełniące funkcje karcerów.

Do cennych zabytków zalicza się również budynek dawnej loży wolnomularskiej, kościół św. Katarzyny oraz eklektyczny ratusz, przy którym stoi pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego.

Ciekawym miejscem na turystycznej mapie Kętrzyna jest mieszcząca się blisko centrum stadnina koni. Budynki Kętrzyńskiego Stada Ogierów sąsiadują z miejskim jeziorkiem, więc aby je obejrzeć wcale nie trzeba szykować się na długą wyprawę. Obecnie można tam zobaczyć zarówno konie szlachetnych ras, jak i te zimnokrwiste. To nie jedyne atrakcje dla zwiedzających – oferta dla turystów jest naprawdę ciekawa i obejmuje wycieczki bryczkami do Wilczego Szańca i Świętej Lipki, jazdę wierzchem, pikniki, zwiedzanie zabytków i wiele innych.

Szukając chwili wytchnienia warto udać się nad Jeziorko Miejskie, które jest świetnym miejscem rekreacji. Można wędkować i wypożyczyć sprzęt wodny, akwen otacza również park z ławkami i wygodnymi alejkami. Znalazło się tam też miejsce dla rowerzystów – biegną tamtędy wygodne ścieżki rowerowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie w ten sposób wypoczywać w Kętrzynie.

Kętrzyn dla aktywnych


W Kętrzynie można jeździć konno, spacerować albo korzystać ze szlaków rowerowych. Wokół miasta wytyczono kilka dłuższych tras – to 25 kilometrowy Szlak Herbowy, biegnący przez Nową Wieś, Windykajmy, Sławkowo, Górę Herbową, Nakomiady i Wajsznory. Drugim jest Szlak im. Zofii Licharewej, którym można dojechać z Kętrzyna przez Wopławkę i Czerniki do Gierłoży, a dalej do Owczarni, Godzikowa, Zalesia i Nowej Wsi. Trasa liczy około 40 kilometrów.

Gierłoż i Owczarnia to miejscowości, w których znajdują się ciekawe muzea. Dowiedz się o nich więcej, zobacz:
Wilczy Szaniec
Muzeum w Owczarni

fot. PatRomevo (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."