Zobacz także

Z Giżycka do Mikołajek - szlak żeglarski dla początkujących

A A

żagle mazury,  szlaki żeglarskie na mazurach

Zobacz również

Spędzasz wakacje na Mazurach i chcesz poczuć żeglarskie emocje, ale brakuje ci doświadczenia? Wypróbuj trasę z Giżycka do Mikołajek, którą wielu traktuje jako test przed większymi wyzwaniami. A przy okazji jest to szlak z wieloma atrakcjami, czekającymi na brzegu.

Start z Giżycka


Giżycko to jedna z najpopularniejszych żeglarskich destynacji. Miasto ma wszystko, by podbić serca wodniaków – dobrze przygotowaną marinę, mnóstwo miejsc, w których można dobrze zjeść oraz bogatą bazę noclegową na każdą kieszeń. Jednym z materialnych symboli Giżycka jest Twierdza Boyen i most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Jego działanie mogą podziwiać między innymi żeglarze udający się wodnym szlakiem do Mikołajek.

Noclegi w Giżycku? Sprawdź ofertę obiektów z miasta i okolic. Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Startując do strony jeziora Kisajno konieczne będzie przepłynięcie jednego z dwóch kanałów (Niegocińskim lub Łuczańskim) łączącego akwen z Niegocinem. Wybierając Kanał Łuczański żeglarze muszą poczekać na otwarcie mostu obrotwego – latem dla ruchu wodnego udostępniany jest siedem razy w ciągu dnia, od około godziny do dwudziestu minut. Wszystko zależy od pory dnia. Jeśli komuś nie uśmiecha się czekanie, może wybrać Kanał Niegociński leżący na zachód od Łuczańskiego.

Na Niegocinie...


Po przepłynięciu kanałów przed żeglarzami otwiera się rozległa tafla jeziora Niegocin. To trzeci co do wielkości mazurski zbiornik wodny. Turystów przyciągają tu piaszczyste plaże, kąpieliska a oprócz tego wypożyczalnie sprzętu wodnego i przystanie, gdzie można zawinąć podczas rejsu. Można powiedzieć, że jezioro tętni życiem – kursują tędy statki wycieczkowe, przepływają żaglówki, a zimą skuty lodem akwen opanowywany jest przez amatorów bojerów.

Czy wiesz, jakie miejsca nad Niegocinem trzeba odwiedzić? Wejdź i zobacz: 4 miejsca nad jeziorem Niegocin, które warto zobaczyć

Podczas przepływania przez Niegocin trzeba trzymać się szlaku, który wyznaczają boje. Powód jest prosty – dzięki temu początkujący żeglarze nie wpłyną na mieliznę znajdującą się na środku jeziora, łatwiej ominą też kamienie leżące przy wschodnim brzegu akwenu.

Płyniemy dalej


Kolejnym jeziorem na szlaku jest Jezioro Boczne – tutaj proponujemy zrobić przystanek we wsi Rydzewo. Jest to typowa wieś letniskowa z zaciszną przystanią jachtową. Aby poczuć pod stopami stały ląd, koniecznie trzeba przejść się po okolicy. W Rydzewie można poczuć prawdziwy smak Mazur – wystarczy odwiedzić gospodę Pod Czarnym Łabędziem, której oryginalny wystrój tworzą stare rybackie sprzęty, klimatycznie oświetlone lampami naftowymi. Po posiłku i odpoczynku czas ruszać w dalszą drogę!

Z Jeziora Bocznego trzeba popłynąć na Jezioro Jagodne, stamtąd przez połączone kanałami jeziora Szymoneckie, Szymon, Kotek Wielki i Tałtowisko żeglarze wypływają na Tałty. Jest ono najgłębszym akwenem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – od północy łączy się z Jeziorem Ryńskim, a od południa z Mikołajskim. I właśnie ku niemu należy się kierować, by dotrzeć do nieoficjalnej żeglarskiej stolicy Polski, Mikołajek.

Witamy w Mikołajkach


Każdy, kto chce poczuć żeglarski klimat, powinien zawinąć do Wioski Żeglarskiej. W sezonie port po prostu tętni życiem i można tam spotkać zarówno żeglarzy, jak i turystów, którzy z wodą mają niewiele wspólnego. Wypoczywając w Mikołajkach, po prostu trzeba tu przyjść, by posłuchać szant i żeglarskich opowieści.

Koniecznie sprawdź ofertę noclegową w mieście, wejdź: Noclegi w Mikołajach

Cała trasa z Giżycka do Mikołajek liczy 37 kilometrów – a jej pokonanie można sobie dowolnie zaplanować. Po drodze znajduje się przecież wiele portów i przystani idealnych na dłuższy lub krótszy wypoczynek czy nawet na nocleg.

fot. Milosz_Karski (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."